Ohje:Uuden sivun aloittaminen

Wikikirjasto

Loikkaa: valikkoon, hakuun

opas wikikirjastoon
Avoimeen oppimisympäristöön.

Selaillessasi Wikikirjastoa huomaat "avoimen linkin" eli punertavan sanan tai fraasin, sitä napsauttamalla pääset suoraan muokkaamaan uutta artikkelia fraasin ilmaisemasta aiheesta. Jos teet niin vahingossa, pääset takaisin tekemättä muutoksia painamalla muokkaussivun keskeytä-linkkiä tai selaimesi paluunäppäintä. Älä luo tyhjiä sivuja tai sivuja, joissa on vain "fdsajklgfdarew" tai muuta vastaavaa höpöhöpöä. Sellaiset sivut ärsyttävät, turhauttavat ja vievät ylläpidon aikaa.

[muokkaa] Uusi sivu ilman aiempaa linkkiä

Uuden tekstin luominen Wikikirjastoon aivan tyhjästä käy helpoiten lisäämällä jollekin sivulle linkki, ts. kirjoittamalla sana tai sanoja [[- ja ]]-merkkien väliin, esim. [[ihka uusi sivu]]. Tämän jälkeen linkistä pääsee sivulle http://fi.wikibooks.org/wiki/ihka_uusi_sivu eli Linkin tekstistä tulee artikkelin otsikko.

Jos et keksi mitään soveliasta artikkelia, johon sen voisit lisätä, voit käyttää esimerkiksi hiekkalaatikkoa, jossa saa vapaasti mellastaa ja kokeilla kaikenlaista, tai sitten vaikka omaa käyttäjäsivuasi, jos sinulla on käyttäjätunnus.

[muokkaa] Uusi sivu URL-osoitetta muokkaamalla

Sivun voi myös luoda lisäämällä haluamasi sivun nimen wikin URL:iin. Esimerkiksi tämä sivu olisi voitu aloittaa kirjoittamalla selaimeen URL http://fi.wikibooks.org/wiki/Uuden_artikkelin_luominen. Jos haluat luoda sivun lentopallosta, se tapahtuu muokkaamalla osoiteriviä vastaavalla tavalla, eli muotoon http://fi.wikibooks.org/wiki/Lentopallo.

Yritä keksiä myös sivulle linkki, jotta se ei jäisi orvoksi. Katso kirjahyllyjä ja valise oikea kirja ja mahdollisesti liitä artikkeli sopivan kirjan jatkoksi.

Ennen uuden artikkelin aloittamista kannattaa tarkistaa, ettei linkin nimessä ole kirjoitusvirheitä. Tarkista myös onko kyseisestä aiheesta jo artikkelia olemassa jollain muulla nimellä (sivun vasemmassa laidassa on hakukenttä).

Katso myös Wikipedian merkitsemiskäytäntöjä, joita kannattaa noudattaa ennen kuin tarkemmin sovitaan Wikikirjaston puolella. Katso ohjeesta Tekstikirjojen standardit.

[muokkaa] Sivujen uudelleenohjaus

Jos artikkelin otsikolla on synonyymejä, on tärkeää ja hyödyllistä lisätä näille hakusanoille uudelleenohjaus kyseiseen artikkeliin. Näin Wikipedian hakua käyttävät lukijat löytävät sen helpommin, eikä kukaan voi vahingossa harhautua kirjoittamaan samasta aiheesta uutta artikkelia toisella otsikolla.

Uudelleenohjaus toimii lisäämällä halutun hakusanan tyhjälle sivulle koodin #REDIRECT [[artikkelin nimi]]. Tämä ohjaa uuteen artikkeliin, vaikka komennon jälkeen olisikin tekstiä. Jos komennon edessä on merkkejä, uudelleenohjaus ei toimi. Huomaa, että risuaidan ja REDIRECTin välissä ei saa olla välilyöntejä. Kannattaa myös kopioida yhteenvetoon koko #REDIRECT [[artikkelin nimi]], jotta toiset huomaisivat uudelleenohjauksen helpommin.

Wikikirjastossa ei myöskään vielä ole moduulia uudelleen ohjauksiin kirjojen kappaleisiin, jotka ovat muotoa kirja:kappale.

Henkilökohtaiset työkalut