Ero sivun ”Fysiikan oppikirja/Valo” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
2 kuvaa
(Linkki wikipeidaan) |
(2 kuvaa) |
||
[[Kuva:Chicago Union Station 1943.jpg|thumb|250px|Tavallinen valo ei ole koherenttia. Siksi raon läpi kulkenut valonsäde leviää nopeasti.]]
Valo on sähkömagneettisen spektrin ihmissilmällä nähtävä osa. Valoa lyhytaaltoisempaa säteilyä kutsutaan ultravioletiksi, ja pitempiaaltoista infrapunaiseksi. Valon kolme perusulottuvuutta ovat kirkkaus (eli amplitudi), väri (eli aallonpituus) ja polarisaatio (eli värähtelykulma). Aalto-hiukkas-dualismin vuoksi valolla on samanaikaisesti sekä hiukkasten että aaltojen ominaisuudet.
==Värit==
[[Kuva:PrismAndLight.jpg|thumb|250px|Prisma jakaa valon eri aallonpituuksiin eli väreihin.]]
Väri on fysiikan kannalta jokin sähkömagneettisen säteilyn aallonpituus väliltä 400 - 700 nm. Käytännössä samankaltaisia sävyjä ei voi rajattomasti erottaa toisistaan, ja isokin sävyalue voidaan niputtaa yhden värin nimiin. Päävärit ovat Punainen, keltainen ja sininen. Näistä muodostuvat kaikki muut värit. Sähkömagneettisessa spektrissä värit ovat toisiensa jatkona.
|